מקורות לשאלות טריויה

/מקורות לשאלות טריויה
מקורות לשאלות טריויה2017-04-08T22:05:38+00:00

מקורות לשאלות טריויה המנורה

תקומתה של המנורה

קובץ :  מקורות לשאלות טריוויה

חידונים : 

       http://www.triventy.com :    

 

 

kahoot    

  

 

דָּוִדדָּוִד בֶּן יִשַׁי או דָּוִד הַמֶּלֶךְ (1040 לפנה"ס – 970 לפנה"ס, לערךדמות מקראית, היה לפי המתואר בתנ"ךמלכהּ של ממלכת ישראל המאוחדת (אחרי שאול המלךואיש בושת), ומייסדה של שושלת בית דוד ששלטה בממלכת יהודה במשך כ-420 שנה עד חורבן הבית הראשון.

התיאורים התנ"כיים השונים,[2] מייחסים לדוד כיבושחבלי ארץ נרחבים בצפון ארץ ישראל ובמערבה. המסורת אומרת כי נמנע מדוד לבנות את בית המקדש הראשון כי היה מעורב במלחמות שהיו כרוכות בשפיכות  דמים.

דמותו ופועלו של דוד תפסה מקום חשוב במסורת היהודית ובפולקלור. דוד המלך מכונה במקרא "נְעִים זְמִרוֹת יִשְׂרָאֵל" (שמואל ב'כ"גא'), המסורת היהודית רואה בו את מחבר ספר תהילים. מסורת נוספת גורסת כי המשיח יהיה אדם מזרע דוד.

עיר דוד

בסמוך לכותל המערבי שוכנת עיר דוד.

 ראשיתה של ירושלים בגבעה צרה זו ומאז כבש אותה דוד לפני כ- 3000 שנה היא בירת ישראל. כאן נכתבו פרקים רבים מהתנ"ך, מלכו מלכי ישראל והתנבאו נביאיה.
עיר דוד הנה הגרעין הקדום של ירושלים, ממנו צמחה והתפתחה העיר לאורך ההיסטוריה. עיר זו נבחרה על ידי דוד המלך לבירתה של ממלכת ישראל וכך נקבע מעמדה המרכזי כבירה. עיר דוד שוכנת על גבעה נמוכה, מחוץ לחומות העיר העתיקה של היום , וסמוכה למעיין הגיחון שהיווה את מקור החיים של הקהילה. את מקום המקדש קנה מארוונה היבוסי

 

בית המקדש

בית המקדש הראשון נבנה ע"י שלמה המלך והשני על ידי שבי גלות בבל, המלך הורדוס שכלל את המקדש ויפה אותו. הם נבנו על הר הבית בירושלים. שני בתי המקדש נחרבו בתשעה באב.

לבית המקדש שלושה חלקים עיקריים:

  • האולם – המבוא למקדש.
  • ההיכל – המקום העיקרי לעבודת הפולחן הרגילה.
  • הדביר (קודש הקודשים) – משכן ארון הברית והכרובים עשויי הזהב שנבנו על ידי שלמה.

הדביר עמד על "אבן השתייה" שזוהי אותה האבן השוכנת היום בתוך כיפת הסלע. בחצר המקדש (הנקרא גם העזרה) עמד מזבח הנחושת להקרבת קורבנות, ולפני הכניסה לדביר עמד מזבח ארזים מצופה זהב, שעליו היו מקטירים קטורת. בו גם עמדו המנורה והשלחן. בית המקדש הראשון עמד על תלו כארבע מאות ועשר שנים עד שהועלה באש על ידי שר צבאו של נבוכדנאצר מלך בבל, שכבש את ירושלים והחריבה. חורבן הבית סיים את תקופת בית ראשון. בית המקדש השני עמד על תילו 420 שנה ונחרב על ידי טיטוס קיסר רומי.

מנורת המקדש

מנורת שבעת הקנים היא מנורת זהב, שהייתה מוצבת במשכן ומאוחר יותר בבית המקדש, ובה היו כהנים מדליקים ומטיבים את נרותיה מדי ערב. המנורה הנבזזת , הפכה לסמל של העם היהודי כשיצא לגלות בבל אחרי חורבן בית שני בגלות רומי .ולסמלה הרשמי של מדינת ישראל כשקמה כמדינה עצמאית.

 

מגדל דוד הוא הכינוי שניתן למצודה אשר הגנה במשך אלפי שנים על העיר ירושלים. למרות שמה של המצודה, אין קשר בינה לבין דוד המלך, ושמה זה ניתן לה אלפי שנים אחרי קיומו המשוער.

המצודה שוכנת במקום הגבוה ביותר בעיר העתיקה, מעל נקודת ההשקה של גיא בן הינום ונחל צולב. נקודהאסטרטגית זו היוותה עילה להקים ביצור במקום, במטרה להגן על העיר ממערב. במהלך ההיסטוריה היה למצודה  חלק מרכזי בהגנת העיר, והיא שימשה מרכז שלטוני וצבאי. כיום שוכן בה מוזיאון לתולדות ירושלים. המצודה צמודה אל פתח החומה ליד שער יפו.

איכה

איכה היא מגילה, אחת מחמש במגילות בתנ"ך בחלק הכתובים. חוברה היא קובץ של חמש קינות, שחוברו ככל הנראה לאחר חורבן ירושלים והגליית תושביה בידי נבוכדנצר השני , הספר מכיל שירות קינה ואבל . הכותב  – הנביא ירמיהו – מבכה  על מצבה העגום והקשה של ירושלים ושל יושביה לאחר החורבן, ועל הסתר הפנים האלוהי בעקבותיו. הוא אף מצדיק את גזר הדין הקשה שנגזר על יושביה בשל חטאיו ופשעיו הרבים. ביהדות התקבע מנהג לקרוא את מגילת איכה בליל תשעה באב.

 

גלות בבל

בעקבות חורבן בית מקדש הראשון , הוגלתה ממלכת יהודה לבבל, בבבל ביססו הגולים את חייהם החברתיים והתרבותיים. עם כיבוש בבל על ידי הפרסים, כ-50 שנה לאחר חורבן הבית, הכריז כורש מלך פרס, שניתן לעם היהודי לחזור לארצו,  השבים לציון הקימו את בית המקדש השני.

הטלאי הצהוב הוא צורת מגן דוד מבד צהוב, ידוע בעיקר כסימן מזהה ואות קלון. בשטחי הכיבוש של גרמניה הנאציתבתקופת השואה חייבו השלטונות את היהודים לשאת אותו על  בגדיהם. הטלאי הצהוב הונהג כסימן מזהה ליהודים על ידי שלטונות האסלאם והנצרות בימי הביניים, כחלק מחקיקה אנטי-יהודית והשפלה אנטישמית.

השואה הייתה שורת מעשי רצח עם ורדיפות אתניות, שבוצעו לפני ובמהלך מלחמת העולם השנייה על ידי גרמניה הנאציתבהנהגתו של אדולף היטלר, עוזריה ובעלי בריתה, כשתכליתם היו בהתחלה פגיעה במעמד היהודים, ובהמשך, בעיצומה של המלחמה, השמדתם השיטתית של כל בני העם היהודי(הפתרון הסופי). מספר הנרצחים היהודים בשואה וכתוצאה ישירה ממנה נאמד סביב שישה מיליון (ראו בהמשך הערך). בדברי הימים של העת החדשה מוכרת השואה כגדול הפשעים נגד האנושות.

 

טיטוס פלאביוס אספסיאנוס (30 בדצמבר 39 – 13 בספטמבר 81)[1]קיסר רומא משנת 79 לספירה ועד שנת מותו. טיטוס היה בנו של הקיסר אספסיאנוס, ואחד משלושת הקיסרים מבית הפלאביים. r במסורת היהודית נחשב טיטוס לאחד מגדולי הצוררים והרשעים שקמו לעם כיוון שדיכא את המרד הגדול והחריב את בית המקדש השני.

שער טיטוס (בלטינית: Arcus Titi) הממוקם בפורום רומאנום שברומא הוא שער ניצחון שהקדיש הקיסרדומיטיאנוס לאחיו טיטוס בשנת 82 לספירה, כשתים עשרה שנים לאחר הניצחון על היהודים במרד הגדול, שהסתיים בשנת 70 לספירהשער ניצחון נוסף הוקם על ידי טיטוסעצמו שנה אחת קודם לכן בקירקוס מקסימוס שברומאבחלקו הפנימי של השער יש תבליט מפורסם ובו שחזור תהלוכת הובלת השלל והביזה מירושלים. השער עומד על תילו קרוב ל-2,000 שנה וניתן להבחין היטב בהתפוררותאבן הגיר ממנה הוא בנוי. השער ועמו כל האזור העתיק ברומא זכו לשיקום ותחזוקה נאותה רק מימי שלטון מוסוליניב1936, אשר כוונתו הייתה להחזיר לתודעת ההמון את תפארת האימפריה הרומית.

אדמונד הנרי היינמן אלנבי,) היה איש צבא בריטי, שהתפרסם בשל פעילותו במלחמת העולם הראשונה וכמי שכבש את ארץ ישראל וירושלים שהיו בשליטת האימפריה העות'מאנית. בערים שונות בישראל ישנם רחובות הקרויים על שמו.

הר הבית הוא מתחם קדוש בפינה הדרום־מזרחית שלהעיר העתיקה בירושלים. בימינו המתחם שטוח ברובו, בצורה כמעט מלבנית, שטחו כ־140 דונם, והוא מגיע לגובה של 743 מטר מעל פני הים בפסגתו.

הר הבית הוא המקום בו שכן המבנה הקדוש ביותר ליהודים – בית המקדש – והמקום היחיד שבו יוכל לשכון המקדש בעתיד על פי ההלכה. נמצא בו המבנה השלישי בקדושתו למוסלמים הסונים – מסגד אל־אקצא. היהודים פונים לכיוונו בתפילה שלוש פעמים ביום, ומתפללים להקמת בית המקדש השלישי.[1] על־פי המסורות הדתיות השונות, הר הבית הוא המקום ממנו נברא העולם ("אבן השתייה"), בו התקיימה עקידת יצחק .

 

יהודה השבויה (או הכבושה; בלטינית: IVDEA CAPTA, וגם Judaea Capta) הוא טרופאיון שהוטבע על סדרתמטבעות הנצחה שטבעו הרומאים לאחר ניצחונם עלהיהודים במרד הגדול.

יִרְמְיָהוּ (או יִרְמְיָה) היה נביא וכהן שהתנבא בסוף תקופתבית המקדש הראשון ולאחר חורבנו. ירמיהו ידוע כנביא חורבן, אך חלק מנבואותיו הן נבואות נחמה. נבואותיו כלולות בספר ירמיהווהמסורת מייחסת לו גם את כתיבת מגילת איכה.  נביא בזמן חורבן הבית הראשון. בן חלקיהו מן הכהנים אשר בענתות בארץ בנימין.ירמיה החל לנבא בשנת י"ג למלכות יאשיהו מלך יהודה (ג"א רצ"ח=462 לפה"ס), וניבא במשך מלכות יהויקים בנו (ג"א שי"ז=443 לפה"ס), 23 שנים (ירמיה כ"ה ג'), ועד גלות ירושלים (ג"א של"ח= 422 לפה"ס). בסך הכל – ארבעים שנה.
ירמיה החל לנבא בעודנו נער, וסרב תחלה לקבל את שליחותו: "אהה ה' אלוהים, הנה לא ידעתי דבר כי נער אנכי". ה' חזקו לאמר "אל תאמר נער אנכי… אל תירא מפניהם כי אתך אני להצילך". 

 

 

 

אִם אֶשְׁכָּחֵךְ יְרוּשָׁלָםִ – תִּשְׁכַּח יְמִינִי! תִּדְבַּק לְשׁוֹנִי לְחִכִּי אִם לֹא אֶזְכְּרֵכִי, אִם לֹא אַעֲלֶה אֶת יְרוּשָׁלִַם עַל רֹאשׁ שִׂמְחָתִי! (תהלים קל"ז 6-5)

המשמעות בהקשר המקראי: שבועה והבטחה של נאמנות ומחויבות של כל יהודי לירושלים.
זה נוסח הבטחתם של גולי בבל, שלעולם לא ישכחו את עירם ואת ארצם.

במסורת, עד ימינו: פסוקים אלה נאמרים בחתונה, בכל חתונה, בעת שבירת הכוס על-ידי החתן. מסורת ישראל מעלה את זכר חורבן ירושלים גם בשעת שמחה

 

יזכור היא תפילה יהודית של הזכרת נשמות ששורשיה קדומים. היא נאמרת בחלק מהחגים בבתי הכנסת האשכנזיים על ידי מי שנפטרו הוריו או אחד מהם.  בעקבות הטקסט של תפילת "יזכור", שאותו אומר המתפלל לזכרו של נפטר מסוים, חוברו גם טקסטים לזכרן של שתי קבוצות של נספים:

הצהרת בלפור היא הכינוי המקובל למסמך שנחתם בידי שר החוץ הבריטי, הלורד ארתור ג'יימס בלפור, ב-2 בנובמבר 1917  ועיקרו הכרזה ולפיה בריטניה תתמוך בהקמת בית לאומי לעם היהודי בארץ ישראל. מתן ההצהרה היה הישג מדיני חסר תקדים של התנועה הציונית: מעצמה עולמית כמו בריטניה הסכימה לפרוש את חסותה על התנועה הציונית ולסייע לה במימוש מטרתה העיקרית

 

חומה ומגדל הוא כינוי לסדרת מבצעי הקמה של יישובים חקלאיים יהודיים מבוצרים בארץ ישראל בימי מאורעות תרצ"ו-תרצ"ט (19361939) ומעט לאחריהם. היישובים הוקמו במהירות (לרוב במהלך יום אחד) כשחומרי הגלם הוכנו מראש. בליל ההקמה הוקם מגדל וסביבו גדר כבסיס ליישוב עתידי – ומכאן מקור השם. היישובים הוקמו כמעט ללא הפרעות מצד הערבים ועד מאי 1938 גם באישור שלטונות המנדט הבריטי. לאחר שהבריטים נמנעו החל ממאי 1939 מלתת אישורים, הוקמו היישובים גם ללא  הסכמתם. רוב היישובים הוקמו באזורי ספר כדי להשתלט על כמה שיותר שטחים. אזורים שהיו מנותקים זה מזה חוברו, והושגו מטרות מדיניות וביטחוניות שתרמו לאחר מכן לקביעת גבולות מדינת ישראל במסגרת תוכנית החלוקה.

 

הטלאי הצהוב הוא צורת מגן דוד מבד צהוב, ידוע בעיקר כסימן מזהה ואות קלון. בשטחי הכיבוש של גרמניה הנאצית בתקופת השואה, חייבו השלטונות את היהודים לשאת אותו על בגדיהם. הטלאי הצהוב הונהג כסימן מזהה ליהודים על ידי שלטונות האסלאם והנצרות בימי הביניים, כחלק מחקיקה אנטי יהודית והשפלה אנטישמית.

השואה הייתה שורת מעשי רצח עם ורדיפות אתניות, שבוצעו לפני ובמהלך מלחמת העולם השנייה על ידי גרמניה הנאציתבהנהגתו של אדולף היטלר, עוזריה ובעלי בריתה, כשתכליתם היו בהתחלה פגיעה במעמד היהודים, ובהמשך, בעיצומה של המלחמה, השמדתם השיטתית של כל בני העם היהודי(הפתרון הסופי). מספר הנרצחים היהודים בשואה וכתוצאה ישירה ממנה נאמד סביב שישה מיליון (ראו בהמשך הערך). בדברי הימים של העת החדשה מוכרת השואה כגדול הפשעים נגד האנושות. תקופת השואה החלה בימי מלחמת העולם השנייה בקיץ 1939 לאחר הפלישה לפולין ותחילת הגירוש לגטאות. השואה עברה לשלב חדש עם תחילת הרצח ההמוני לאחר הפלישה הנאצית לברית המועצות ביוני 1941, והיא הסתיימה רק עם שחרור מחנות ההשמדה בידי בעלות הברית ב-1945.

הנאצים רצחו גם מיליוני לא-יהודים במלחמת העולם השנייהביניהם צועניםהומוסקסואליםגרמנים בעלי מוגבלויות ופגועי נפשאזרחים פולנים ושבויי מלחמה מברית המועצות, אך המושג "שואה" משמש על פי רוב בהקשר של השמדת היהודים.

 

כ"ט בנובמבר הוא הכינוי לתאריך 29 בנובמבר 1947 (או לי"ז בכסלו תש"ח), היום בו החליטה עצרת האומות המאוחדות (האו"ם) על סיום המנדט הבריטי והקמת שתי מדינות עצמאיות בארץ ישראל – מדינה יהודית ומדינה ערבית (תוכנית החלוקה). עוד נקבע כי ירושלים וסביבתה יוכרזו כשטח תחת פיקוח בינלאומי.

שלטון המנדט

ב-1917/8 כבש צבא בריטניה את ארץ ישראל מידי כוחות הטורקים. לאחר הכיבוש נמצאה ארץ ישראל תחת שלטון צבאי בריטי. שילטון המנדט הבריטי התקיים בארץ עד קום המדינה ב – 1948, השליטה על ארץ ישראל ניתנה לבריטניה לאחר מלחמת העולם הראשונה.  במהלך תקופת המנדט הבריטי נבנתה למעשה דמותה של ארץ ישראל המודרנית – תיחום גבולות הארץ שנעשה כחלק מעיצוב הגבולות המדיניים במזרח התיכון לאחר מלחמת העולם הראשונה, הפך את המושג "ארץ ישראל" ממושג היסטורי בעל משמעות גיאוגרפית מטושטשת לישות מדינית מנהלית ממשית.

הכרזת המדינה

ביום האחרון לקיום המנדט הבריטי על ארץ ישראל. היישוב היהודי בארץ ישראל ידע, שעם סיום המנדט, בחצות הלילה, עלולים צבאות ערב הסדירים לפלוש לארץ כדי למנוע את יישום תוכנית החלוקה של עצרת האו"ם. על אף הסיכון הרב שבהכרזה על הקמתה של מדינת ישראל העצמאית והריבונית, החליטה מינהלת העם ובראשה דוד בן גוריון, לצאת בהכרזה ההיסטורית על הקמת המדינה. ביום שישי, ה' באייר תש"ח, 14 במאי 1948 בעיר תל אביב, בבית דיזנגוף שבשדרות רוטשילד 16 נקראה מגילת העצמאות וישראל הוכרזה כמדינה עצמאית. מאז חוגגת מדינת ישראל מדי שנה בה' באייר או ביום סמוך, את יום העצמאות

מלחמת העצמאות (נקראת גם מלחמת השחרורמלחמת הקוממיותמלחמת תש"ח, ומלחמת 1948) החלה ב-30 בנובמבר 1947, מיד לאחר קבלת תוכנית החלוקה שלהאו"ם, עת תקפו ערביי ארץ ישראל את היישוב היהודי בארץ ישראל כדי למנוע את יישומה של התוכנית. חברו לסייע למתקפת ערביי הארץ יחידות הליגיון הירדני ששהו בארץ במסגרת כוחות המנדט הבריטי ואחר כך גם יחידות מתנדבים מארצות ערב הסמוכות. ב-14 במאי 19488, יומו האחרון של שלטון המנדט, בו הכריזה מדינת ישראל על הקמתה, פלשו לתחומה צבאות סדירים של מדינות ערב, חברות הליגה הערבית. הלחימה בפועל נגד הצבאות הערביים הסדירים הסתיימה כבר בינואר 1949. המלחמה הסתיימה רשמית ב-20 ביולי 1949, עם חתימת הסכם שביתת הנשק האחרון עם סוריה

מלחמת ששת הימים הייתה מלחמה שנערכה מבוקר 5 ביוני (כ"ו באייר) עד לליל 10 ביוני 1967, בין ישראל לבין מצרים, ירדן, סוריה ולבנון, שנעזרו במדינות ערביות נוספות: עיראק, ערב הסעודית, לוב, סודאן, תוניסיה, מרוקו ואלג'יריה.

המלחמה החלה במכה מקדימה ישראלית על חיל האוויר המצרי, לאחר תקופת המתנה מתוחה, שבה נעשו ניסיונות להימנע ממלחמה. במהלך המלחמה כבשה מדינת ישראל שטחים נרחבים בסיני, רצועת עזה, רמת הגולן, יהודה ושומרון ושיחררה את ירושלים מהשלטון הירדני. השטח הכולל שנכבש גדול פי שלושה משטחה של מדינת ישראל לפני המלחמה. השלכות המלחמה היו מרחיקות לכת וממושכות בתחומים רבים.

מלחמת ששת הימים הייתה מלחמה שנערכה מבוקר 5 ביוני עד ליל 10 ביוני 1967 (כ"ו באייר – ב' בסיווןה'תשכ"ז), בין ישראל לבין מצריםירדן וסוריה, שנעזרו במדינות ערביות נוספות: עיראקערב הסעודיתלוב,סודאןתוניסיהמרוקו ואלג'יריה.

המלחמה החלה במכה מקדימה ישראלית על חיל האוויר המצרי, לאחר תקופת המתנה מתוחה, שבה נעשו ניסיונותלהימנע ממלחמה. במהלך המלחמה כבשה מדינת ישראל שטחים נרחבים בסינירצועת עזהרמת הגולןיהודה ושומרון ומזרח ירושלים. השטח הכולל שנכבש גדול פי שלושה משטחה של מדינת ישראל לפני המלחמה.

יום ירושלים הוא יום חג לאומי הנחגג בישראלבכ"ח באייר (מ"ג בעומר) לציון איחוד העירירושלים תחת ריבונות ישראלית בכ"ח באיירה'תשכ"ז, לאחר הקרב על ירושלים במלחמת ששת הימים. היום נקבע על ידי הכנסת ב"חוק יום  ירושלים".

בנוסף לשמו הרשמי, יש המכנים את היום יום שחרור ירושליםיום חרות ירושלים, או יום איחוד ירושלים, מתוך נקודת מבט הרואה בכינון הריבונות הישראלית בעיר העתיקה ובמזרח ירושלים שחרור מעול כיבוש זר, והשקפה זו קיבלה חיזוק בחוק יסוד: ירושלים בירת ישראל. ביום ירושלים נערכים טקסים חגיגיים בירושלים ומחוצה לה וכן טקסי זיכרון ממלכתיים לחללים שלחמו בירושלים במלחמת ששת הימים

היכל שלמה הוא מבנה ברחוב המלך ג'ורג' בירושלים, בצמוד לבניין בית הכנסת הגדול, אשר שימש בעבר ללשכותהרבנים הראשיים לישראל ומשכנם שלבית הדין הרבני הגדול ומועצת הרבנות הראשית. בבניין פועלים גם המוזיאוןלאמנות יהודית ע"ש וולפסון, בית הכנסת"רננים" ואודיטוריום. בגג הבניין ישנה תצפית פאנורמית על ירושלים.

 

שוק מחנה יהודה הוא שוק מזון וביגוד, הנמצא בין הרחובות יפו ואגריפס לצד שכונת מחנה יהודה בירושלים, ומשמש כשוק מזון מרכזי בבירה. בשוק דוכנים וחנויותרבות, הכוללים דוכני ירקות ופירות טריים, אטליזיםמאפיותומעדניות. יש בשוק גם חנויות לדברי מכולת, תבליניםמזון אורגניממתקיםפרחים, כלי בית, כלי מטבח, כלי עבודהוביגוד, וגם דוכני פלאפל ומסעדות עממיות.

הכותל המערבי (בקיצור: הכותל) הוא אחד מארבעת הקירות התומכים המקיפים את הר הבית            זה כאלפיים שנה, משלהי תקופת בית שני ועד ימינו. במסורת היהודית מיוחסת לכותל המערבי קדושה יתרה, וכנראה כבר במאה ה-14 נקבע מקום תפילה בסמוך אליו, במלחמת ששת הימים כאשר שוחררה ירושלים הוחזר הכותל לשליטה יהודית ישראלית והוא משמש מקום תפילה יהודית עד היום. לכותל המערבי חשיבות דתית, לאומית והיסטורית.

 

הכנסת היא בית המחוקקים של מדינת ישראל. בחוק המעבר היא מוגדרת כבית המחוקקים ובחוק יסוד: הכנסת מוגדרת כבית הנבחרים. שמה של הכנסת ומספר חבריה (120) מקורם בכנסת הגדולה – אספת זקני העם בתקופה הפרסית בארץ ישראל. מסורות הכנסת הושפעו מכנסת ישראל, מהקונגרס הציוני ומאספת הנבחרים, שהחזיקו בסמכויות דומות לסמכויותיה החל מסוף המאה ה-19 ועד לקום המדינה.

 

דגל מדינת ישראל הוא הדגל המייצג את המדינה, ריבונותה, מוסדותיה ואזרחיה, הן בישראל והן בעולם. דגל זה הוא בעל רקע לבן, ועליו שני פסים אופקיים בצבע תכלת כהה, וביניהם מגן דוד בגוון זהה. ראשיתו של הדגל בימי העלייה הראשונה, והוא אומץ כדגלה של התנועה הציונית מיום היווסדה ב-1897. דגל זה הועדף על פני "דגל שבעת הכוכבים" שהציע בנימין זאב הרצל. לאחר קום מדינת ישראל התלבטה מועצת המדינה הזמנית לגבי דגלה של המדינה. חלק ניכר מקרב התושבים היהודים במדינת ישראל, ומהיהודים שחיים במדינות אחרות, רואה בדגל הלאומי סמל לעצמאותה של מדינת ישראל. אחד הביטויים הרווחים לכך הוא הנפת הדגל על בתים ועל מכוניות ביום העצמאות. הפסים הנטויים לאורכו של הדגל לקוחים מתוך הטלית המעוטרת בפסים. צבעי הדגל מבוססים על התכלת, ממנה היה עשוי המעיל שהיה חלק מבגדי הכהן הגדול.

בית המשפט העליון

בישראל שלוש רשויות מחוקקת, מבצעת ושופטת. בראש הרשות השופטת עומד בית המשפט העליון הוא מהווה את המוסד השיפוטי הגבוה ביותר של מדינת ישראל. תפקידיו העיקריים של בית המשפט העליון הם דיון בערעורים על פסיקות שניתנו בבית המשפט המחוזי, ודיון כבית המשפט הגבוה לצדק כערכאה ראשונה. בבית המשפט העליון מכהנים כיום 15 שופטים, הנבחרים על ידי הוועדה לבחירת שופטים. משכנו של בית המשפט העליון בירושלים. תחום שיפוטו הוא כל שטח מדינת ישראל.

מגדל דוד

כינוי שניתן למצודה אשר הגנה במשך אלפי שנים על העיר ירושלים. המצודה שוכנת במקום הגבוה ביותר בעיר העתיקה. נקודה זו היוותה עילה להקים ביצור במקום, במטרה להגן על העיר ממערב. במהלך ההיסטוריה היה למצודה חלק מרכזי בהגנת העיר, והיא שימשה מרכז שלטוני וצבאי. כיום שוכן בה מוזיאון לתולדות ירושלים. המצודה צמודה אל פתח החומה ליד שער יפו. למרות שמה של המצודה, אין קשר בינה לבין דוד המלך, ושמה זה ניתן לה אלפי שנים אחרי קיומו המשוער.

 

 

 

 

 

 

 

יזכור היא תפילה יהודית של הזכרת נשמות ששורשיה קדומים, הנאמרת בחלק מהחגים בבתי הכנסת האשכנזיים על ידי מי שנפטרו הוריו או אחד מהם. התפילה היא למען יזכור אלוהים את נשמת הנפטר ולמען מנוחת הנשמה בגן עדן. בנוסח התפילה אף נודבים צדקה כזכות לנפטרים.

בעקבות הטקסט של תפילת "יזכור", שאותו אומר המתפלל לזכרו של נפטר מסוים, חוברו גם טקסטים לזכרן של שתי קבוצות של נספים:

 

הנאצים רצחו גם מיליוני לא-יהודים במלחמת העולם השנייהביניהם צועניםהומוסקסואליםגרמנים בעלי מוגבלויות ופגועי נפשאזרחים פולנים ושבויי מלחמה מברית המועצות, אך המושג "שואה" משמש על פי רוב בהקשר של השמדת היהודים.

 

 

.

 

הבדלה

ביהדות, הבדלה היא טקס המציין את סיומה של השבת, והמעבר לימות החול. ההבדלה נעשית באמצעות אמירת סדרת ברכות. בהבדלה, הנערכת בדרך כלל על יין, מברכים ברכה מיוחדת שתוכנה הוא ההבדלה בין השבת לששת ימי המעשה. במוצאי שבת כוללת ההבדלה ברכה גם על האש ועל הבשמים.

 

קרן קיימת לישראל (קק"ל) היא ארגון ציוני שנוסד ב־1901 בחסותו של בניימין זאב הרצל, כאמצעי לאיסוף כספים מיהודים לשם קניית קרקעות בארץ ישראל והכשרתן להתיישבות יהודית. הקרן הקיימת נוהלה על ידי ההסתדרות הציונית. מקור השם הוא בדברי המשנה, המפרטת ומונה כמה דברים שהאדם "אוכל פירותיהם בעולם הזה – והקרן קיימת לו לעולם הבא" (משנה, מסכת פאה, פרק א).